EXPEDUJEME IHNED! doručení do 2 dnů
Jak zpracovat třešně
Aktuální dozrávání třešní nás opět nutí k přemýšlení, kde všude se dá tenhle červený a šťavnatý zázrak použít a jak ho nejlépe uchovat. Třešně navíc patří mezi velmi zdravé ovoce. Většinu dužiny tvoří voda (více než z 80 %) a zbytek ovocné cukry. Přídavkem jsou bohatým zdrojem jak vitamínů, tak i minerálů.
Třešně jsou pro lidské zažívání velmi zdravé. Mají příznivý vliv na štítnou žlázu, čistí krev, játra ledviny a podporují vylučování trávicích šťáv a moči. Tento antioxidant skutečně se vyplatí konzumovat, podívejme se tedy na způsoby, jakými je jejich skladování možné.
Ideální samozřejmě je, když třešně zobete v syrovém stavu. Můžete tak načerpat co nejvíce prospěšných látek. Ale nezůstávejte jen u toho. Z třešní, třeba i odpeckovaných (mimochodem nezapomeňte pecky ponechat pro zahřívací polštářky) je výborná například tradiční bublanina. A co teprve takové třešňové knedlíky posypané tvarohem. To je teprve pohádka.
Z třešní se ovšem také zpracovávají džemy a zavařuje se do chutných kompotů. Za syrova velmi dobře plní i kromě výživné funkce i tu dekorační, na nejrůznějších nepečených nebo pečených zákuscích a dortech. Také mražením třešně velmi dobře uchováte. A to s peckou nebo i bez ní. Pak můžete kdykoliv během roku sáhnout do mrazáku a vytáhnout pytlík třešní, abyste si udělali třeba koláč nebo knedlíky. Třešně se dají také vypálit a udělat třešňovici nebo si z nich vyrobte likér.
Pokud toužíte po něčem neobvyklém, můžete i vyzkoušet nechat třešně usušit. Aby třešně nepřišly o svou šťavnatost, rozhodně je vhodné třešně sušit vcelku až do chvíle, kdy se výrazně zmenší množství vody (když je rozpůlíte, nevytéká šťáva, ale jsou měkké). Pak teprve odstraňte pecky a dosušte. Třešně by pak měly být vláčné zhruba jako rozinky. Třešně patří mezi nejzdravější ovoce a díky skladování se z něj můžete těšit po celý rok.