EXPEDUJEME IHNED! doručení do 2 dnů
Jak v létě dodržovat pitný režim
Během teplých měsíců je třeba obzvlášť dávat pozor na dodržování pitného režimu. Přečtěte si, kolik tekutin je zapotřebí vypít a jak podpořit zájem o pití.
Množství požadovaných nápojů záleží na řadě faktorů mezi které patří náš zdravotní stav, běžné aktivity, které během dne provozujeme (v případě sportu je třeba pít více) a samozřejmě se přihlíží k počasí a prostředí. Pokud je horko, doporučuje se spíše nápoje ucucávat, než se prolévat litry. Ale pít velmi často. Speciálně u dětí, které mají v létě tolik zájmů, že starat se o pití, je až na posledním místě, není úplně snadné hlídat přísun tekutin. Ať už se vydáváte kamkoliv, měli byste mít u sebe malou lahev, nejlépe s obyčejnou vodou. Pokud bude mít během léta teplejší teplotu, vůbec to není na škodu, protože ledové nápoje jsou velmi nevhodné a tělu způsobují teplotní šoky. Nezapomínejte na to, že k vhodným zdrojům tekutin patří také ovoce a zelenina (okurky, rajčata, citrusy, hroznové víno, jahody…) a polévky. Vhodné jsou čaje, balené nebo pramenité vody, s minerálkami opatrně, některé obsahují příliš velké množství minerálních látek.
Dřívější jasně udávaná hodnota nápojů, které je třeba vypít, již není tak striktní. Aktuálním trendem je lepší sledování a poslouchání vlastního těla. Doporučená hodnota se pohybuje okolo 2 litrů. Napít byste se měli vždy, když pocítíte žízeň a zároveň byste měli kontrolovat moč. Pokud začne být tmavě žlutá, je třeba s pitím přidat. Náznakem nedostatečného pití je i bolest hlavy nebo malátnost. Zábavnou variantou, jak přiblížit tekutiny dětem je plastový zásobník, třeba v podobě tučňáka, kterého si postavíte na zahradu a děti budou rády chodit ke zvířátku na nějaké to pití. V zásobnících nemusí být jen voda. Mohou to být třeba i čaje nebo šťávy.
Pokud někdo má problémy s pamatováním na pravidelné pití, je jedním z řešení používat takové nádobí, ze kterého se pohodlně pije a pití z něj si užíváte.